Saské Švýcarsko - ledopády
V předcházejícím článku o Brtnických ledopádech jsem se v jedné větě zmínil o velikosti ledopádů v Saském Švýcarsku. Některé svojí velikostí výrazně převyšují to, co lze vidět na české straně. Ledopády v Sasku nejsou tak příjemně koncentrované v malé oblasti, jako Brtnické a musí se i trochu hledat. Určitě mi jich zatím zůstalo mnoho ukrytých v obtížně přístupných hlubokých údolích. Zmíním se tedy jen o několika lokalitách.
Doslova králem mezi ledopády, který mi letos svojí výškou vyrazil dech, byl asi 60m vysoký ve dvou stupních rozdělený ledopád u Heilige Stiege (Heilige Stiege jsou schody a žebříky s asi 400 stupni). Dolní stupeň dosahuje výšky necelých 20m, dalších asi 10m je schováno ve skále a pod sněhem a horní stupeň dosahuje zbývajících asi 30m. K dolnímu stupni se lze dostat vcelku pohodlně, ale k hornímu se musí dolézt po skalní římse. Přístup po zasněžené úzké římse nebyl vůbec příjemný, navíc se ze skal občas sypaly sněhové laviny. Nedoporučuji osobám majícím hrůzu z výšek. V této oblasti na západ od Grosser Winterbergu ke skaliskům Schrammsteine lze ještě vidět další menší ledopády. Zmíním jeden asi 6m vysoký nedaleko skalního bloku Frienstein.
Další oblastí bohatou na ledopády je rozsáhlé údolí Grosser Zschand. Na svazích Grosser Winterbergu mezi křižovatkou cest Katzenstein a jeskyní Richtergrotte lze vidět asi 7 různě vysokých pestře zbarvených ledopádů. Možná nejhezčí jsou pod několik desítek metrů dlouhým skalním převisem nedaleko Krinitzgrab (hrob zde přepadeného 18-ti letého Gottharda Krinitze z roku 1908). V Richtergotte (polojeskyně) na možná nejvyšším kapacím vodopádu (voda nestéká po skále, ale letí vzduchem) Česko-Saského Švýcarska s výškou asi 30m se u horní hrany vytváří ledopád s výškou 8 – 10m. V údolí Weberschlüchte cestou k jeskyni Webergrotte lze rovněž vidět několik vysokých ledopádů. Velice krásné jsou ale právě ty v jeskyni Webergrotte s výškou do 15m. U jeskyně, která je jen několik set metrů od české hranice, jsou patrné vytesané schody. Kdysi dávno se tudy možná dalo procházet do Čech do Pravčického dolu. Ještě chci upozornit, že cesta sem je poměrně dlouhá a v hlubokém sněhu stojí hodně sil. V Grosser Zschand se nachází jistě ještě bezpočet jiných krásných ledopádů. Hlavní údolí Grosser Zschand je totiž dlouhé asi 7km, ale s dalšími navazujícími údolími vytváří údolní systém s délkou několika desítek kilometrů. Systém, ve kterém může člověk bloudit i několik dní a stále objevovat nová zákoutí.
Asi 30km dlouhé údolí říčky Křinice mezi přehradou Obere Schlausee a Bad Schandau nabízí rovněž bezpočet různě velkých ledopádů, mnohé se mohou prohlížet pohodlně z okna auta. U vyhlídky Königsplatz nedaleko obce Hinterhermsdorf cestou do údolí Křinice je několik ledopádů a ten nejvyšší může mít asi 15m.
Poslední oblastí, o které se zmíním, se rozkládá mezi krásným městečkem Hohnstein se zámkem na skále, lázeňským městem Bad Schandau a dalšími lázněmi Kurort Rathen. Cestou po silnici z Bad Schandau do městečka Hohnstein za obcí Rathmannsdorf lze vidět spousty ledopádů pohodlně z okna auta. Při krátké pěší cestě z Hohnsteinu k jeskyni či spíše ke skalnímu převisu se zajímavým názvem Gautschgrotte se ze skal spouští rovněž mnoho krásných ledopádů, včetně několika zledovatělých skalních stěn, na kterých po ledu lezou horolezci. Možná jsou tyto zledovatělé stěny vytvořeny uměle. V kouzelném údolí říčky Pollenz mezi skalním blokem Hockstein a mlýnem Waltersdorfer Mühle jsou asi 4 velké a krásné ledové kaskády. Zde led ale velice rychle během oblev odtává. A úplně poslední místo s ledopády, o kterém se zmíním, je na dohled skalního mostu Bastei v údolí mezi přehradou Amselsee a krásným a v zimě zamrzlým vodopádem Amselfall.
Už nebudu dále výčtem míst unavovat a níže připojuji opět několik ilustračních fotek z cest. Ledopády lze najít opravdu v mnoha údolích a hodně záleží na průběhu dané zimy a samozřejmě na pevné vůli toho, kdo se je snaží nalézt. Přeji mnoho zdaru.
Ledopád u Heilige Stiege 2010 - asi 20m vysoký dolní stupeň z asi 60m vysokého ledopádu.
Ledopád u Heilige Stiege 2010 - asi 30m vysoký horní stupeň z asi 60m vysokého ledopádu.
Ledopád u Heilige Stiege 2010 - detail z asi 30m vysokého horního stupně.
Ledopád (asi 6m) u skalního bloku Frienstein 2010.
Ledopády nedaleko Krinitzgrab 2010.
Ledopád z kraje údolí Richterschlüchte 2010, jednoho z ramen údolí Grosser Zschand.
Ledopád (asi 10m) v údolí Weberschlüchte 2009, jednoho z ramen údolí Grosser Zschand.
Ledopád (asi 15m) v jeskyni Webergrotte 2009.
Ledopád (asi 15m) u obce Hinterhermsdorf, blízko vyhlídky Königsplatz.
Ledopád (asi 4m) v údolí říčky Křinice.
Ledopád (asi 12m) v údolí říčky Pollenz 2010.
Ledopád (asi 12m) v údolí říčky Pollenz 2010.