Domů » Blog » Saské Švýcarsko - Svatojánští broučci

Saské Švýcarsko - Svatojánští broučci

          Už od mala člověk slýchával vyprávění o svatojánských broučcích. Občas se tu a tam podaří za příjemných letních nocí zahlédnout světélko z lucerničky letícího broučka. Je ale možné spatřit i ve skutečnosti doslova rojení svatojánských broučků? Ano, je.
          Jedna pohádka se stala skutečností. Už je tomu několik let, kdy jsem se sám vracel po západu slunce z Grosser Winterbergu v Saském Švýcarsku. Cesta dlouhá a tma přicházela do údolí rychleji, než se mé kroky blížily k cíli. Postupně se začala objevovat mezi stromy světélka z lucerniček létajících broučků. Nejdříve ojediněle, postupně přibývala a já je začal počítat. Jak jsem tak šel lesem a noc houstla, měl jsem již napočítáno několik stovek světélek a s počítáním přestal. Po chvíli jsem se už jen zastavil a v němém úžasu hleděl na doslova rojení svatojánských broučků. Nikdy jsem nic podobného neviděl, jen slyšel z vyprávění pohádek. V následujících letech už jsem neměl notnou dávku štěstí. Až letos se opět broučci vyrojili ve větším množství a byla to opět hezká podívaná. Něco málo, dráhy zelených světélek letících svatojánských broučků, se mi podařilo vyfotit. 
          Bylo opět kolem svatého Jana. Teplá a vlahá letní noc. Kdo neviděl, musí věřit, že i pohádky mohou být pravdivé...

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace