Domů » Blog » České Švýcarsko - Dymnivka dutá na Spravedlnosti

České Švýcarsko - Dymnivka dutá na Spravedlnosti

Dymnivka dutá na vrchu Spravedlnost
Trochu v ústraní hlavních turistických cílů a cest, nedaleko obce Doubice na pomezí Českého Švýcarska a Lužických hor, se z bukových  lesů zdvíhá méně výrazný vrch, zvaný Spravedlnost. Název kopce je pravděpodobně spojen s výkonem hrdelního práva, tedy šibenicí, která zde měla ve středověku stát. Ze samotného vrcholu se pak nabízejí omezené výhledy směrem na Lužické hory.
Časně z jara, již v polovině dubna, kdy jsou stromy bez listí, vykvétá na menší ploše v blízkosti vrcholu dymnivka dutá. U nás v Čechách sice rozšířenější květina, ale se zajímavými a hezkými, bělavými, narůžovělými až lehce fialovými květy v hroznu. Krása je navíc umocněna velkým počtem blízko sebe kvetoucích rostlin. Po zimě, po nevlídné zimě takové květy potěší.
Pokusil jsem se najít původ názvu, proč se dymnivka dutá nazývá dymnivkou. O dymnivce jsem nenašel žádnou zmínku. Dutá pravděpodobně podle duté hlízy, ze které jako trvalka každé jaro vyrůstá. Běžného poutníka ale spíše zajímá krása květů a tu jsem se pokusil zachytit na níže zobrazených fotkách.

1

2

3

4

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace