Domů » Blog » Saské Švýcarsko - skalní převis Gautschgrotte s mohutným ledopádem

Saské Švýcarsko - skalní převis Gautschgrotte s mohutným ledopádem

          Gautschgrotte je obrovský skalní amfiteátr v horních patrech skalnatého údolí Polenztall, vzdálený asi 15minut chůze od kouzelného městečka Hohnstein v Saském Švýcarsku. Strmé pískovcové skály dosahují výšky přes 20m. Z horní hrany skal uprostřed amfiteátru se spouští 22m vysoký tenký vodopád, který se za mrazivých zimních dní mění v mohutný ledopád. Dolní část ledopádu dosahuje průměru několika metrů a shora visí sice tenčí, ale rovněž mohutný rampouch. Za výjimečných podmínek se obě části ledopádu promění v jeden mohutný ledový sloup. Ke spojení obou částí ledopádu došlo po silných mrazech v únoru roku 2012. Stalo se tak po dlouhé době. Někdo tvrdí, že se naposledy rampouchy spojily v roce 1997. Starší pán z městečka Hohnstein mi řekl, že se obě části naposledy spojily v roce 1976. Každopádně spatřit jeden velký ledový sloup se příliš často nepoštěstí. Jednak nebývají vhodné podmínky a po oblevě opět rychle odtává.
          Gautschgrotte určitě stojí za návštěvu a to především v zimním období. Níže jsou ke zhlédnutí fotky z konce února 2011 a právě z února 2012. Postavy lidí poslouží jako měřítko.

Podoba ledopádu v únoru 2011.
1

2

3


4
 

Podoba spojeného ledopádu v únoru 2012.
5

6

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace