Domů » Blog » Střevíčník pantoflíček

Střevíčník pantoflíček

          Asi není příliš potřeba představovat naší nejkrásnější orchidej s největšími a velice nápaditými žlutými hnědočerveně tečkovanými květy ve tvaru pantoflíčku. Květ navíc doplňují čtyři úzké hnědočervené lístky připomínající mašličky. Střevíčníky jsou u nás poměrně vzácné a tedy i zákonem chráněné. Rostlina dorůstá až 50-ti cm výšky a na jednom stonku vykvétá v květnu a červnu jeden, méně často i dva květy.

          Střevíčník pantoflíček roste v Českém Středohoří asi na vícero lokalitách. Před několika málo lety začal růst na jedné křovinaté louce s vápencovým podložím v katastrálním území obce Poplze. Zdá se, že se mu zde daří dobře. Napočítal jsem na asi 50-ti m2 71 rostlin. Dohromady zde v květnu v daný okamžik bylo ke spatření 69 květů. Většinou převládal na rostlině jeden květ, ale asi na 10 rostlinách byly květy dva. Velice nápadný byl jeden velký trs s dvaceti květy. Nádhera, kterou je potřeba vídat opakovaně. Pro fotografa jsou navíc rostliny vděčným fotografickým tématem a místem na několik hodin dobré zábavy….

          Níže opět připojuji svědectví v podobě několika fotek křehké krásy střevíčníku z daného místa.

01

02

03

04

05

06


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace